5 סיבות לא להשתמש בתבנית Avada

זו ללא ספק אחת התבניות המוכרות והפופלריות שיש, קשה לעסוק בתחום בלי להיתקל בשם הזה לעיתים קרובות מאוד והיו לי לא מעט לקוחות שעוד לפני שאני הצעתי להם תבנית הם זרקו את השם וציינו שהם רוצים את התבנית או משהו דומה.

וגם אני, כאשר חיפשתי תבניות ללקוחות מצאתי את עצמי שוקל לא פעם את התבנית, וכאשר הצעתי אותה בין כמה אפשרויות הלקוחות לרוב נמשכו לכיוון שלה, ואכן בניתי לא מעט אתרים על בסיס התבנית, בין אם ע"י התקנה דיי נקייה של התבנית ללא הרבה שינויים ובין אם ע"י שינוי מסיבי של מראה התבנית והתבססות רק על התצורה הכללית ומבנה האלמנטים שלה.

גם המספרים מדברים בעד עצמם, וקרוב ל-200,000 הורדות, מגוון רחב של אתרים שבנויים על התבנית הזאת ולא מעט פוסטים מהללים ודוגמאות לאפשרויות שלה, 200,000 אנשים לא טועים, האומנם?

כך חשבתי, וכמה רחוק מהאמת הייתי.

אני חושב שהתפיסה שלי לגבי התבנית מבוססת על רושם ראשוני, ממש כמו הבחור החביב שמקבל את פניך ביומך הראשון בעבודה חדשה, מחייך, מציג לך את האנשים, זורק כל מיני טיפים ואולי גם רכילויות קטנות מהמשרד שיעזרו לך להתחיל להתגלגל, ואז אתה נשאב לעבודה, לא רואה אותה זמן מה ובדרך מכיר עוד כמה אנשים בעבודה. ואז במפגש נוסף עם כל הרושם שהוא עשה עליך אתה מגיע עם ניסיון והיכרות עמוקה יותר של הנפשות הפועלות ומגלה שיש אנשים חביבים יותר, מסבירי פנים יותר והיי, עכשיו אתה גם שם לב שיש לו שיניים עקומות, ריח רע מהפה ועיגולי זיעה בבית השחי, הוא גם לא יפה כמו שהוא נחקק בזיכרונך (בקטע אפלטוני, כמובן).

כך גם הניסיון שלי עם תבניות אחרות, טובות יותר וגרועות יותר, אני הבנתי שכל חסדי העבר ששמרתי ל-Avada לא שווים הרבה כשאני ניגש לפרויקט ומוצא את עצמי שוב ושוב משנה את ה-Wireframe ומחפש פתרונות מן היקב ומן הגורן כדי לפצות על חללים ריקים בפונקציונאליות של התבנית. זה עוד יותר מתסכל כשאני יודע לכאורה למה לצפות, כבר בניתי אתרים עם התבנית וכעת היא מציבה מולי קיר, בטון, משוריין.

אני נזכר שפעם חיפשתי משהו על התבנית ובין התוצאות היה פוסט משנת 2014 שכותרתו הייתה "Why You Should Avoid Avada" והמחשבה הראשונה שלי הייתה "עוד פוסט טרחני של נון-קונפורמיסט שמנסה להתבדל", עלעלתי, רפרפתי, לא השתכנעתי היות והפוסט התמקד באתר ספציפי מלפני שנה כלומר 2013 ונכנס לכל מיני דקויות שלא ממש עניינו אותי בזמנו. תקלות שאני באופן אישי לא נתקלתי בהן ולכן הנחתי שהן טופלו, גם המחבר, William Earnhardt, הסתייג וביקש לשים לב לתאריך הפרסום בהערה שהוסיף בראש הפוסט.

אז עכשיו, לאחר ניסיונות רבים ועוד אחד ממש ממש כושל לאחרונה, אני מציג בפניכם 5 סיבות אמיתיות מדוע אני לא מתכוון להשתמש ב-Avada כל עוד זה תלוי בי ומדוע אני ממליץ גם לכם, אם יש ברירה, לפנות לתבניות אחרות כאשר אתם מחפשים לבנות אתר על בסיס תבנית.

1. Avada כבדה, מאוד כבדה.

הקוד של Avada מאוד עמוס, רבדים על רבדים של ענפים מסועפים, סקריפטים כיד המלך ומסגרת אתר מאוד מורכבת שמייצרת את היופי של התבנית. אבל היופי הזה בא במחיר של אתר שמעמיס מאוד על הדפדפן, שוב, בהשוואה לאלטרנטיבות.

הדמו הבסיסי של התבנית טוען למעלה מ-20 קבצי סקריפטים בנוסף לקוד JS שנמצא בראש העמוד.
התבנית מכילה המון אלמנטים ובין אם אתה רוצה אותם ובין אם לא, כתבנית Multi-purpose היא חולה באותה מחלה של חברותיה לז'אנר אבל כאן הבעיה חמורה באופן קיצוני.

אני כן אומר לזכותה שאיזור ה-HTML בתוך גוף האתר כן בנוי בצורה פשוטה ונקייה, אבל כל איזור הקלעים הוא החדר הזה בבית מתוקתק ומסודר שבעל הבית בחיים לא יראה לכם, כי שם הוא פשוט זורק הכל במערום אחד גדול.

2. תפסת מרובה לא תפסת

מפתחי Avada מתהדרים בסלוגן "Coding Knowledge NOT required" ועל פניו זה דבר טוב, לא כולם כותבים CSS מתוך שינה ולא כולם הגיעו לוורדפרס עם רקע בכתיבת HTML או PHP אז תבנית שמאפשרת להקים אתר יפה ללא צורך בהתפלשות בבוץ הקוד, רעיון כביר, כוונה טובה, אבל אתם יודעים מה אומרים על הדרך לגיהינום, במקרה הזה הגיהינום הוא שלי כמפתח.

התפריטים הענקיים והמסועפים של עריכת חלקי התבנית הם מקום ללכת בו לאיבוד ותהליך העבודה בו הוא מורט עצבים ומתסכל. ע"מ לאפשר לשלוט בצבעי התבנית למשל, אפשרו המפתחים לשלוט בכל צבע וצבע, גם אם אלה חוזרים על עצמם. נוצר מצב שאת הצבע הירוק של הדמו יש לשנות במספר רב של מקומות אם רוצים להחליף אותו, יש סטיילים של הטקסט, וסטיילים של רקעים, ואחרי ששינית הכל הרקע עדיין מופיע ב-Flip Boxes כמובן, כי זה נשלט בסטיילים של Shortcodes שזה איזור נפרד.

אני מבין, יכול להיות שאדם ירצה את הירוק הזה ברקע אבל לשנות את הלינקים לסגולים, לכן יש הפרדה, אבל בדרך היה יכול להיות נחמד אם היו Global Settings של כל התבנית שיאפשר לי להחליף את כל הצבעים המשותפים במקום לדוג אחד-אחד, הרי גם מעצבי הדמו בחרו בשפה צבעונית של האתר ולרוב זה צעד נכון, לא להתפזר עם עשרות צבעים ולמתג את האתר כמותג הלקוח.

כל התפריט של העריכה עמוס, מסורבל, המון אופציות שרק גורמות לאיבוד הידיים והרגליים.

3. Fusion Core… למה?

Avada מגיעה עם עורך פנימי משלה, Core Fusion, ומבחינתי זו סיבה מספר אחת אבל החלטתי להתחיל בדברים קטנים ולעשות Build Up, בשורה התחתונה בלי קשר לסעיפים הקודמים ולמה שיבוא בהמשך, זו הסיבה העיקרית מדוע אני סולד מהתבנית הזאת.

Fusion Core הוא עורך נוראי, אין לי מילה טובה לומר עליו, מהממשק האיום שמכיל אייקונים אנמיים ודהויים שאילץ אותי כמה פעמים להגדיל את התצוגה כדי להבין מה כתוב שם, הטקסט הקטן והאפור בהיר פשוט מעצבן ויותר גרוע, אין אפשרות להוסיף אלמנטים לתוך עמודות או שורות ב-Grid, לחיצה על האייקון תזרוק אותו לסוף העמוד ואז יש לגלול לשם ולגרור את האלמנט למקום הרצוי, ואז ה-Snapping לא עובד והוא נזרק למקום אחר או בחזרה. או שאפשר לגרור את האייקון תוך כדי גלילה למקום ולקוות שנשחרר את הכפתור במקום הנכון.
בעורך Visual Composer למשל, יש כפתור Prepend בראש כל איזור וכפתור Append בסוף כל איזור וניתן להוסיף כך אלמנטים, האייקונים ברורים, יש חלוקה לקטגוריות, יש חיפוש, בשם כל מה שטוב וצודק, חיפוש שמאפשר לי להקליד אותיות ראשונות של מילה ולקבל סינון.

אני יכול להמשיך עוד פוסט שלם, ואולי אכתוב אחד כזה שמשווה בין Fusion Core ל-VC או אפילו Page Builder של SiteOrigin שעולה על Fusion Core אלף מונים אבל אני אסכם פה עוד דברים שחסרים ב- Fusion Core:

  • אין יותר מחלוקה אחת – מכניסים שורה, מחלקים לעמודות, זהו. ב-VC אפשר לחלק עמודה לתת-עמודות, אפשר לייצר חלוקות מותאמות אישית, פה לא.
  • אין אפשרות לתת Class או ID לטורים או שורות או אלמנטים – לכן לא ניתן לבדל אלמנטים עם CSS נפרד.
  • לא כל האלמנטים של התבנית נמצאים ב- Fusion Core- זה קשור לסעיף 4 בהמשך שהוא Shortcodes.
  • אין אפשרות להוסיף CSS לעמוד ספציפי
  • אין Offset לטורים – ב-VC ניתן לקבוע רוחב שונה לטורים בתצוגות שונות ולהגדיר את הריווחים ע"י Offset.
  • אין אפשרות להסתיר טורים בתצוגות שונות – אני מעוניין להסתיר טור או שורה בניידים אך הדבר אינו ניתן לביצוע, לפחות לא בעורך.

אני חושב שזה מספיק סיבות לא לעבוד עם Fusion Core שלא מאפשר 20% ממה שמאפשרים מתחריו, בכלל בניסיון שלי עם העורך הזה ועם עורכים "פרטיים" של תבניות כמו העורך של Enfold הגעתי למסקנה שמדובר בעורכים דלים ורזים יותר.

4. Shortcodes

אלמנטים רבים בתבנית מגיעים כ-Shortcode, הבעיה הגדולה ביותר באופציה הזאת היא שהם לא ניתן לעריכה לאחר שהוכנסו לתוך האתר. Shortcodes נכתבים כגוש טקסט לתוך עורך טקסט רגיל ולאחר הבנייה הראשונה כל שינוי דורש חפירה בבליל מילים, מירכאות ושמות משתנים.

אין לי בעיה עם Shortcodes באופן כללי, אני רק סבור כי לא כל דבר ניתן לפתור ע"י יצירת טופס הכנסת Shortcodes לאתר. לעניות דעתי, כל Shortcodes חייב פתרון עריכה, כפי שטופס של Contact Form 7 נערך בתפריטי התוסף ובצד העמוד מוזן הקוד של הטופס, וכך גם בקוד של סליידר של Revolution, כאשר אני מכניס קוד של אלמנט אמורה להיות לי דרך לחזור לתפריט שבאמצעותו יצרתי את הקוד, ואופציה זו חסרה בהרבה מקומות בתבנית.

זכורה לי תבנית אחרת בה תצוגת טאבים הייתה Shortcodes, יצרתי 5 טאבים והקוד הופיע, כעת, כאשר הלקוח מעוניין להוסיף טאב הוא צריך להיכנס לעמוד, לעבור לקוד ולחפש את הפתיחה והסגירה של הטאב האחרון, לשכפל אותו ולערוך ידנית הכל, לא משימה קלה לאדם שאינו איש קוד או מפתח אתרים.

5. לכולם יש, רוצה להצטרף לעדר?

במידה וכל הסיבות הנ"ל אינן סיבות מספיק מכריעות לשמור נפשכם מ-Avada, חישבו לרגע על הסיבה הזאת: Avada תבנית פופולארית, למעלה מ-200,000 הורדות, נסו להיזכר במספר הפעמים שלקחתם תבנית ושיניתם אותה מהקצה אל הקצה עד כדי כך שלא ניתן לזהות את המקור, המסקנה שתגיעו לרוב היא שרוב האתרים שבניתם על בסיס Avada נראו בסופו של דבר Avada, וזה לא בגלל מה שהיא, זה ככה ברוב האתרים והתבניות. אז אם יש כל כך הרבה אתרים דומים, לא הגיע הזמן לתת הזדמנות לתבניות אחרות, לא פחות טובות, אפילו יותר בכל כך הרבה מובנים ולהכניס תבלינים אחרים למרקחת האינטרנט?

Jupiter

תבניות כמו Jupiter למשל, שגיליתי את קיסמה לאחרונה ואני מקווה שהיא לא תסיים בעוד שנה כמו הבחור עם השיניים העקומות וריח הפה, אך לעת עתה זו נראית כמו תחילתה של ידידות מופלאה בינינו. רק לשם ההשוואה, מספר ההורדות של Jupiter עומד כעת על קצת יותר מעשירית ממספר ההורדות של Avada והיא קיימת בשוק רק שנה פחות ממנה (Avada עלתה ל-ThemeForest באוגוסט 2012 ואילו Jupiter ביולי 2013).
תבניות כמו BE למשל, שמאפשרת לבחור מיותר מ-180 תצורות שונות, כן כן.

לסיכום, אני בטוח שיושבים כעת מספר חסידי Avada עם פרצוף עקום ונובחים על המסך "על מה הוא מקשקש?", ויכול מאוד להיות שיש להם תיק עבודות יפה עם אתרים שנבנו על בסיס התבנית הזאת וזו ההוכחה הניצחת שהם צודקים בבחירה שלהם ואני סתם מקשקש באמת. אבל אני לא בא לטעון שאי אפשר לעשות קסמים עם התבנית הזאת, עשיתי בעצמי לא מעט כאלה.

אני כן טוען שניתן להגיע לאותם קסמים עם פחות תסכול וקושי על בסיס תבניות אחרות ולאור המגבלות של Avada, אני יכול לומר שאפשר לעשות דברים יפים וטובים יותר ועולם זוהר יותר של וורדפרס מחכה לכם מעבר לגבעות הירוקות-שחורות של Avada Default.